• DESATORO ako úspešne zvládnuť Testovanie

1. Najlepšou prípravou na Testovanie 9 je čítanie textov.

2.Čítanie nesmie byť mechanické.

3.S prípravou na Testovanie 9 je dobré začať čo najskôr.

4.Vhodné je čítať s dieťaťom už od 3. či 4. ročníka a pýtať sa otázky, ktoré vyplývajú z textu.

5.Od piateho ročníka je pre žiakov vhodné precvičovať si svoje vedomosti na testoch s výberom odpovede, ktoré sú zamerané na čítanie s porozumením a na rôzne jazykové javy.

6.Podoba testu s výberom odpovede by pre žiakov nemala byť niečím novým, mali by sa s ňou pravidelne stretávať od 5. ročníka ZŠ.

7.Pri otázkach, ktoré sa týkajú priamo ukážky, je potrebné poriadne si ukážku prečítať.

8.Pri príprave pomáha, ak majú žiaci skúsenosti s hľadaním informácií a vyvodzovaním tvrdení z rôznych druhov textov, nie len literárnych (vecné texty – napr.: dopravný poriadok, návod a pod.)

9.Pri vedomostných úlohách je nevyhnutné, aby si žiaci prečítali všetky možnosti, ktoré majú na výber, aby ich zhodnotili, a až potom vybrali tú správnu.

10.Neponáhľať sa: nie je dôležité ako prvý odovzdať text – dôležité je správne odpovedať.

Najčastejšie chyby

1. Žiaci sa s testami a testovými úlohami, ktoré sa objavujú na Testovaní 9 stretávajú až v poslednom ročníku tesne pred Testovaním 9.

2. Žiaci si dobre neprečítajú zadanie otázky, a preto vyberú nesprávnu odpoveď.

3. Žiaci zvyknú reagovať na informácie, ktoré z textu priamo nevyplývajú, ale ktoré si „domyslia“.

4. Žiaci sa pri testoch s výberom odpovede veľmi ponáhľajú a neprečítajú si poriadne ani text ukážky, ani zadanie otázok.

5. Žiaci, ktorí ukončili test skôr, mali veľa chybných odpovedí.

Zdroj: RAABE